Menu Zamknij

Czym jest paznokieć zmieniony chorobowo?

Istnieje cały wachlarz chorób oraz dysfunkcji prowadzącej do zmian w wyglądzie płytki paznokciowej. Najczęściej niszczy ją grzybica, uznana już za chorobę cywilizacyjną. Problemem często jest także infekcja bakteryjna lub zmiany powypadkowe lub wynikające z poważnego szkodzenia płytki w inny sposób.

Grzybica paznokci – przyczyny

Zakażenie grzybicą paznokci może spotkać każdego z nas. Do infekcji dochodzi w łatwy sposób, najczęściej poprzez:

  • niezakładanie obuwia na obiektach sportowych, np. na basenie, siłowni,
  • zakładanie wypożyczonego obuwia, które nie zostało zdezynfekowane, np. na kręgielni, lodowisku,
  • współdzielenie ręcznika, pumeksu, nożyczek do paznokci czy cążek z innymi osobami, które mogą być zakażone grzybicą,
  • niewykonywanie sterylizacji sprzętu w salonie manicure, pedicure, podologicznym,
  • przy uszkodzeniu mechanicznym paznokcia, gdy nosimy za wąskie buty czy ciasne skarpetki, które utrudniają wentylację.

Objawy

Grzybica paznokci rozwija się powoli i podstępnie, a początkowe objawy – kruchość, łamliwość oraz dyskretne przebarwienia płytki paznokciowej nierzadko bywają lekceważone przez długi czas.  Proces chorobowy zwykle rozpoczyna się w obrębie jednego paznokcia (najczęściej jest to paznokieć palucha), a później rozprzestrzenia się, zajmując kolejne, czasem nawet wszystkie paznokcie. 

Pierwsze zmiany pojawiają się zazwyczaj na wolnym brzegu płytki paznokciowej lub od strony wałów paznokciowych. Na jej powierzchni uwidaczniają się różne przebarwienia – żółte, białe, brązowe, a niekiedy nawet czarne. Płytka staje się pofałdowana, pobruzdowana, ulega rozwarstwieniu, częściowemu wykruszeniu, a z czasem nawet oddzieleniu od łożyska i spełźnięciu. Bardziej zaawansowanym zmianom towarzyszyć może także nieprzyjemny zapach.

Przy braku odpowiedniej interwencji terapeutycznej możliwy jest rozwój zapalenia wałów paznokciowych, objawiającego się zaczerwienieniem, obrzękiem, zwiększonym uciepleniem oraz bólem, świądem i pieczeniem. Infekcja może zajmować także sąsiadujące obszary skóry. 

Terapia

Podstawą prawidłowej diagnostyki jest badanie mikologiczne.

Zaleca się stosowanie terapii skojarzonej:miejscowego i ogólnego, a w niektórych przypadkach zaleca się częściowe lub całkowite usunięcie zakażonych płytek paznokciowych.

Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń