Badanie mykologiczne u podologa wykonywane u klientów z podejrzeniem grzybicy paznokci. Poznanie dokładnego rodzaju patogenu odpowiedzialnego za rozwój choroby pozwala na lepsze dopasowanie terapii.
Badanie mykologiczne – wskazania
Wskazaniami do przeprowadzenia badania mykologicznego są objawy grzybicy stóp i paznokci. Podolog może postawić rozpoznanie na podstawie samego obrazu klinicznego. Jednak dokładne poznanie patogenu pozwala na wdrożenie terapii celowanej – dobrania leków (dobranych przez lekarza dermatologa) skierowanych przeciwko konkretnemu rodzajowi grzyba. Dzięki temu cały proces terapii jest nie tylko skuteczny, ale trwa zdecydowanie krócej.
Jak wygląda pobranie materiału do badania mykologicznego?
Pobranie materiału do badania mykologicznego jest zabiegiem prostym, szybkim i bezbolesnym. Jest on wykonywany przez podologa przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Specjalista pobiera zeskrobiny ze skóry lub płytki paznokciowej frezarką. Następnie umieszcza je w jałowym pojemniku i przekazuje do dalszej analizy.
Wynik badania mykologicznego
Na wynik badania mykologicznego zwykle czeka się ok. 4 tygodni. Dzięki niemu można nie tylko poznać rodzaj grzyba odpowiedzialnego za rozwój grzybicy stóp, ale także dowiedzieć się, na jakie środki lecznicze jest on wrażliwy (tzw. antybiogram). Na jego podstawie dermatolog może wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeżeli wynik badania mykologicznego jest ujemny, ale występują charakterystyczne objawy, zaleca się jego powtórzenie.
Jak przygotować się do pobrania materiału?
1. Bezpośrednio nie myj stóp żadnymi środkami grzybobójczymi ani mydłem antybakteryjnym.
2. Jeśli stosujesz jakiekolwiek preparaty przeciwgrzybicze (miejscowe lub doustne) odstaw je na ok 3 – 4 tygodnie i dopiero wówczas przyjdź na pobranie
3. Nie obcinaj paznokci przez wizytą w gabinecie.
4. Nie czyść przestrzeni pomiędzy paznokciem, a łożyskiem czy wałami paznokciowymi.
5. Nie wykonuj zabiegu pedicure przed wizytą
6. Nie “wymaczaj” stóp w wodzie z mydłem czy innym środkiem w celu rozmiękczenia skóry i paznokci stóp to nie ułatwi pracy specjaliście
7. Nie nakładaj na paznokcie kolorowych lakierów, czy odżywek
8. Jeśli masz na paznokciach lakier lub lakier hybrydowy nie usuwaj go używając acetonu ani żadnym zmywaczem do paznokci – podolog sobie z tym poradzi
Dzięki stosowaniu się do tych zaleceń istnieje prawdopodobieństwo, że wynika badania wyjdzie prawidłowy, jeśli jednak po upływie określonego czasu wynik będzie ujemny zaleca się wykonanie ponownego badania. Maksymalnie wykonuje się do trzech badań.