Menu Zamknij

Łuszczyca to jedna z najczęstszych i najdłużej znanych ludzkości chorób skóry. Dotyczy od 1 do 5% populacji w krajach wysoko rozwiniętych, w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Przypadłość ta jest przewlekła, o charakterze nawracającym i jest nieuleczalna. Istnieją jednak formy jej terapii, które pomagają złagodzić objawy.

Objawy łuszczycy

Podstawowym objawem łuszczycy zwykłej są zmiany skórne w formie wykwitów, wyglądających jak czerwonobrunatne plamy pokryte białoszarą łuską. Dodatkowo często pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, świąd, pękanie skóry i jej krwawienie, a także ból. Zmiany są spowodowane zaburzeniem procesu regeneracji naskórka. U zdrowej osoby proces ten trwa około miesiąca, a u chorych skrócony jest do 4 dni. Łuska pojawia się z powodu zbyt szybkiego nawarstwiania się naskórka na powierzchni skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach, twarzy, plecach, stopach, dłoniach oraz na paznokciach stóp i dłoni.

Jak przygotować się do badania w kierunku łuszczycy?

Przed badaniem należy być na czczo.

Ponadto przez co najmniej 2 godziny przed pobraniem wymazu w celu przeprowadzenia badania genetycznego klient nie powinien pić płynów, myć zębów, używać płynów do płukania jamy ustnej ani żuć gumy. Wskazane jest również przepłukanie jamy ustnej przegotowaną wodą na 2 godziny przed pobraniem materiału. Podczas badania w jamie ustnej klienta nie powinny znajdować się żadne ciała obce tj. kolczyki.

Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń