Wrastający paznokieć to nieprzyjemne schorzenie, które dotknąć może każdego palca, najczęściej jednak pierwszego palca . Problem ten jest często bagatelizowany dopóki nie zacznie towarzyszyć mu dotkliwy ból, z czasem uniemożliwiający chodzenie. Wielu ludzi z takim problemem trafia prosto do chirurga, gdzie dochodzi do ekstrakcji paznokcia, nie zdają sobie bowiem sprawy, że są mniej inwazyjne metody, które mogą pomóc w pozbyciu się dokuczliwego problemu.
Przy prawidłowo rosnącej płytce paznokciowej krawędzie wyrastają ponad wał okołopaznokciowy. Paznokcie zaczynają wrastać, kiedy ich boczny brzeg, z jakiegoś powodu, zakrzywia się i uciska na tkanki miękkie łożyska, położone pod nimi. Powoduje to w początkowej fazie ból, który z czasem staje się coraz intensywniejszy. Następnie pojawia się opuchlizna i powstaje obrzęk, zaczerwienienie, aż w końce może dojść do przerwania ciągłości skóry. To w konsekwencji prowadzi kolejno do wysięku płynu surowiczego i treści ropnej, a także rozrostu ziarniny. Poza dotkliwym bólem, może takiej ranie towarzyszyć infekcja, co znacznie utrudnia proces gojenia.
Przyczyny wrastania paznokci
- Predyspozycje genetyczne, jak np. długie palce u stóp, które łatwiej mogą ulegać mechanicznym uszkodzeniom czy paznokcie rurkowate, których boki zaginają się do wewnątrz i uciskają na łożysko.
- Niewłaściwe obcinanie paznokci, czyli obcinanie paznokcia zbyt krótko i zaokrąglanie lub wycinanie jego kątów. Powoduje to poszerzenie płytki, która zaczyna rosnąć również na boki i uciskać na tkanki miękkie łożyska paznokciowego.
- Uszkodzenie mechaniczne – może powodować deformację płytki paznokciowej i jej wrastanie. Grupą wysokiego ryzyka są sportowcy, szczególnie piłkarze, ponieważ ich palce są często narażone na urazy.
- Noszenie nieodpowiedniego obuwia tzn. obuwia za małego, zbyt ciasnego, źle wyprofilowanego czy ze słabej jakości materiałów. Powoduje to ciągły nacisk zarówno palców samych na siebie, jak i butów na paznokcie, co zwiększa ich zaginanie do wewnątrz. Złym wyborem są tez zbyt duże buty, w których noga się przemieszcza i palce mogą uderzać o ściany obuwia, powodując ciągły uraz paznokci. Nieodpowiednie są też buty ze zwężającymi się noskami i na wysokim obcasie, w których cały ciężar przeniesiony jest na przednią część stopy.
- Deformacje stopy mogą również powodować wrastanie paznokci w wyniku zmiany kształtu czy kierunku wzrostu zarówno palców stopy jak i paznokci.
- Nadwaga ma pośredni wpływ na wrastanie paznokci. Duża masa powoduje zwiększony nacisk na stopy i palce. Jeśli dodatkowo występuje tendencja do wrastania paznokci, jest tylko kwestią czasu, kiedy schorzenie się pojawi.
W gabinecie PodoX podologia, w terapii wrastających paznokci stosowane są następne metody:
- Ortonyksja, czyli prostowanie paznokci za pomocą klamer drutowych lub plastikowych. Dobór klamer jest sprawą indywidualną. O tym jaką klamrę można zastosować decyduje między innymi grubość i elastyczność paznokcia, sposób wrastania i kąt wrastania paznokcia, czas trwania dolegliwości i ich nasilenie.
- Tamponada, stosowana w celu poszerzenia przestrzeni między płytką paznokciową a wałem paznokciowym za pomocą miękkiego materiału opatrunkowego. Opatrunek umożliwia dodatkowo swobodny odpyw treści ropnej i zmniejszenie stanu zapalnego.
- Rurki Sulci-Protector, to elastyczny materiał w kształcie rurek przeciętych wzdłuż, które nakłada się na boczny brzeg paznokcia. Rurka chroni wał paznokciowy przed uciskiem płytki paznokciowej.